To należy wiedzieć o depilacji laserowej

Od czasu, kiedy w gabinetach kosmetycznych zawitała technologia laserowa, pacjenci mogą decydować się na zabiegi, które pozwolą im zadbać o swoją skórę w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Bez tracenia czasu na krótkotrwałe usuwanie owłosienia golarką, bez katowania się bólem podczas depilacji woskowej i co najważniejsze zdecydowanie zwiększyć szansę na to, że włoski nie odrosną.

Jak działa laser do depilacji?
 
Efekt gładkich nóg zdecydowanie można uzyskać na różne sposoby, ale dlaczego depilacją laserową może być skuteczniejsza? Ponieważ nawet przy zastosowaniu golarki wosków, czy depilatorów, usuwane są tylko włoski wraz z ich cebulkami, natomiast samo miejsce tworzenia się włosa, czyli macierz pozostaje i dlatego włosy po jakimś czasie ponownie odrastają. W przypadku lasera usunięte zostają nie tylko cebulki, ale właśnie macierz, co zapobiega ponownemu odrastaniu włosów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, na różne rodzaje laserów. W niektórych przypadkach wiązka światła nie jest na tyle mocna, by całkowicie zniszczyć macierz, laser osłabia więc tylko mieszki włosowe, w efekcie czego, co prawda wolniej, ale włosy jednak znów odrastają.

Inaczej funkcjonują lasery diodowe z czytnikiem poziomu melaniny. Dzięki prawidłowo rozłożonej na całej głowicy wiązce światła oraz możliwości weryfikowania poziomu zawartości melaniny w skórze, laser usuwa zbędne owłosienie wraz z macierzą. Skóra przez cały czas jest chłodzona i niezależnie od dobranych, nawet bardzo wysokich parametrów, nieprzyjemne uczucie gorąca jest odpowiednio minimalizowane. Dodatkowo z laserem diodowym możliwe jest usuwanie nie tylko ciemniejszych włosków. Opcja zastosowania także krótkich impulsów, pozwala usunąć również jaśniejsze włoski.

KTO MOŻE PODDAĆ SIĘ ZABIEGOWI DEPILACJI LASEROWEJ?

Depilacja laserowa jest wskazana, przy usuwaniu owłosienia z partii nóg, bikini, okolic twarzy czy pach. Coraz częściej na takie zabiegi decydują się również mężczyźni. Niestety, ta metoda nie może być stosowana przez wszystkich. O laserze trzeba zapomnieć:

  • w okresie ciąży i karmienia. 
  • przy chorobach nowotworowych, a także przy łuszczycy, cukrzycy,
  • w przypadku zapaleń wirusowych – kurzajki, opryszczki czy brodawek.

Są sytuacje, kiedy zabieg można wykonać, ale w późniejszym terminie:

  • ze względu na zażywanie niektórych leków 
  • czy stosowanie kuracji ziołowych. 

Zdecydowanie co najmniej na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić:

– wszelkie leki, w tym antybiotyki,

– zioła światłouczulające, szczególnie szałwię, bratek, dziurawiec czy skrzyp polny (również w postaci herbatek).

Termin depilacji laserowej przesunie się aż o sześć miesięcy w przypadku terapii retinoidami.

Zabieg depilacji laserowej poprzedza się wyczerpującym wywiadem, w celu wyeliminowania wszelkich przeciwdziałań i powikłań. 

CO WPŁYNIE NA SKUTECZNOŚĆ DEPILACJI LASEROWEJ?

Powodzenie całego zabiegu, również to, ile razy trzeba będzie go powtórzyć, zależy nie tylko od samego lasera, ale także od osoby, planującej taki zabieg. O czym więc, oprócz przeciwwskazań, związanych z przyjmowaniem leków czy ziół, należy pamiętać?

– absolutnie na minimum cztery, a najlepiej na osiem tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z wszelkich form depilacji – woskiem, depilatorem, a także pęsetą,

– na sześć tygodni przed zabiegiem nie wolno korzystać z solarium, samoopalaczy czy bronzerów. Zastosowanie lasera na opaloną skórę może skutkować jej mocnym poparzeniem,

– na tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować też z wykonania peelingów,

– dzień wcześniej włoski trzeba ogolić golarką a skórę oczyścić delikatnym, najlepiej o neutralnym PH środkiem myjącym. Nie należy jednak stosować żadnych balsamów, olejków czy dezodorantów.

A CO Z BÓLEM?

Zdecydowanie można odetchnąć, na pewno nie pojawi się taki ból, jaki towarzyszy przy usuwaniu owłosienia woskiem czy depilatorem. To nie znaczy jednak, że laser jest całkiem bezbolesny. Przy takiej formie depilacji konieczne jest mocne nagrzewanie skóry, dlatego może pojawić się nieprzyjemne szczypanie czy pieczenie. Z tego względu ważne jest, aby stosowany do depilacji laser posiadał opcję chłodzenia. Z pewnością najbardziej nieprzyjemny będzie zabieg stosowany w okolicach twarzy, pachwin, czy bikini. 

JAK DBAĆ O SKÓRĘ PO ZABIEGU?

Przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona i podrażniona. Należy wtedy stosować kosmetyki z dodatkiem panthenolu czy alantoiny.
Zdecydowanie w tym okresie trzeba odstawić kremy i inne preparaty, stworzone na bazie alkoholu, a jeśli depilacja laserowa była wykonana na twarzy, to również do pięciu dni nie należy wykonywać makijażu. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu warto zrezygnować z:

– sauny,

– siłowni,

– solarium,

– a także leków światłouczulających.

Szorstkie i martwe włoski, które pozostaną po zabiegu, można usunąć golarką, ale pod żadnym pozorem nie wolno sięgać po depilator czy pęsetę.