Skąd przychodzi ten trądzik i co zrobić, by sobie poszedł?

Z trądzikiem nikomu nie jest do twarzy. Nieważne, czy atakuje nas w postaci ostrej wysypki, pryszczy czy występuje punktowo, nawet pod grubą warstwą makijażu jest widoczny i nieestetyczny. Zanim jednak wykupisz pół drogerii, by skutecznie walczyć z tym problemem sprawdź, dlaczego właśnie Tobie się to przytrafiło.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA TRĄDZIKU

Trądzik nawet u dojrzałej trzydziestolatki?

Jak najbardziej! Pojawienie się trądziku na skórze wcale nie jest tylko i wyłącznie powiązane z dojrzewaniem i wszystkimi zmianami, jakie w tym czasie towarzyszą młodemu organizmowi. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nasz zewnętrzny wygląd często jest odzwierciedleniem tego, co się dzieje wewnątrz nawet już dojrzałego organizmu.

Za powstawanie zmian skórnych mogą być odpowiedzialne np. pasożyty typu nużeniec. To mały pasożyt spokrewniony z roztoczami, którego obecność na skórze daje podobne objawy jak trądzik. Dlatego warto zrobić badanie mykologiczne na obecność nużeńca na skórze i jeśli diagnoza potwierdzi ten problem, to wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyn prowadzących do powstawania trądziku może być znacznie więcej. Nie zawsze zakup specjalnego kremu w drogerii jest wystarczającym i sensownym rozwiązaniem. Często najpierw należy szukać pomocy u lekarza dermatologa bądź u kosmetyczki.

Trądzik bowiem może być skutkiem:

 • problemów hormonalnych – jednak nie tylko tych związanych z dojrzewaniem, ale również pojawiających się u kobiet po 30 – tym roku życia bądź w okresie menopauzy,
 • różnego rodzaju chorób, np. związanych z tarczycą. Często osoba może nawet nie wiedzieć, że cierpi na zaburzenia tarczycy. Badania te nie są przeprowadzane standardowo. Pojawiający się trądzik w okolicy podbródka czy skroni powinien jednak być alarmem, że warto sprawdzić funkcjonowanie tego gruczołu,
 • złej diety – mało osób ma świadomość, że produkty z wysokim indeksem glikemicznym zawierają dużą ilość androgenów, a te z kolei stymulują gruczoły łojowe i są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków na skórze,
 • zbyt krótkiego snu,
 • doboru złych kremów – zatykających pory, o zbyt ciężkim podłożu, np. zawierających parafinę,
 • nietolerancji pokarmowych,
 • problemów z jelitami czy wątrobą.

METODY DIAGNOSTYKI TRĄDZIKU

Wymienione poniżej testy, mogą być pomocne w wyborze najbardziej korzystnej formy terapii:

 • badanie w kierunku zagrzybienia organizmu – analiza kału lub krwi,
 • testy na alergie i nietolerancje pokarmowe,
 • badanie poziomu hormonów (zwłaszcza równowagi estrogenu/progesteronu/testosteronu, a także poziomu kortyzolu i DHEA),
 • badanie poziomu glukozy we krwi.

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDA SKÓRA JEST INNA

Nie ma uniwersalnych sposobów na leczenie trądziku, ponieważ nie tylko przyczyny mogą być różne, ale przede wszystkim każda skóra inaczej reaguje na poszczególne kremy, maści czy tabletki na trądzik. Dlatego niezależnie czy trądzik jest jedynie skutkiem ubocznym zaburzeń hormonalnych, złej diety czy przewlekłej choroby, za każdym razem leczenie trzeba prowadzić dwutorowo:

 • szukać przyczyny występowania trądziku,
 • usuwać jego skutki poprzez np. profesjonalne peelingi czy przyjmowanie odpowiednich leków.

SPOSOBY NA TRĄDZIK

Na pytanie „Jak pozbyć się trądziku” proponujemy zacząć od wizyty w gabinecie dermatologa albo kosmetyczki. Nie wystarczy jednak sięgnąć po sterydy czy antybiotyki, trzeba bowiem pamiętać o zmianie nawyków żywieniowych i głębokim oczyszczaniu skóry. Dlatego ważne jest całościowe ujęcie problemu. Nie pomoże kuracja czy profesjonalne peelingi, jeśli w naszej diecie będą pojawiać się na przykład nadprogramowe ilości chipsów, czekolady czy popularnych fast - foodów.

Trądzik to wymagająca choroba. Przy jej leczeniu najbardziej liczy się systematyczność, cierpliwość i czas. Niestety walka z trądzikiem nie jest łatwa, ani krótka. Często trwa nawet kilkanaście miesięcy, a czasami kilka lat. Sposobem na przyśpieszenie procesu leczenia trądziku, jest korzystanie z  różnego typu zabiegów z użyciem kwasów kosmetycznych.

Pamiętaj jednak, że wszelkie zabiegi będą skuteczne, tylko w połączeniu z:

 • stosowaniem odpowiednich kosmetyków do cery ze skłonnością do zmian trądzikowych,
 • właściwą dietą, bogatą w probiotyki (dla lepszej pracy jelit), cynk i miedź (które wzmacniają organizm, wspomagają gojenie skóry),
 • relaksem i odprężeniem, w celu łagodzenia negatywnych skutków stresu.