Odmładzanie gwarantowane czyli korzystne działanie retinolu na zmarszczki i przebarwienia

Retinol – co to jest i co dobrego może dla Ciebie zrobić?
Pod tajemniczą nazwą retinolu kryje się nic innego, jak czysta forma witaminy A, bardzo ważnej dla naszego organizmu. Generalnie właściwe odżywianie się może w pełni zapewnić dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Organizm sam ją bowiem produkuje między innymi z beta karotenu zawartego w żółtkach kurzych, zielonych warzywach, cytrusowych owocach, czy marchewkach. Witamina A jest bardzo pożądana dla naszego organizmu, ponieważ odpowiada między innymi za wzrost komórek skóry. Wraz z wiekiem a także na skutek szkodliwego promieniowania, produkcja witaminy A słabnie, a w rezultacie skóra staje się cieńsza, traci swoją elastyczność i powstają zmarszczki. Zapobiec temu można właśnie poprzez zastosowanie retinolu - w zabiegach kosmetycznych, albo jako aktywnego dodatku w kremie czy serum. W skórze retinol zmienia się w kwas witaminy A i już nawet przy bardzo niskim stężeniu rewelacyjnie stymuluje komórki tkanki łącznej, tak zwane fibroblasty do dodatkowej i wytężonej pracy. Co ważne, retinol pobudza produkcję kolagenu, jednocześnie hamując enzymy rozkładające kolagen.
Działanie retinolu, czyli jakie?
W Stanach Zjednoczonych, gdzie retinol ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii, znane jest powiedzenie: najlepszym środkiem przeciwzmarszczkowym jest najpierw ochrona przed słońcem, a potem retinol. I to jest prawda, jak dowodzą jedne z najnowszych badań, przeprowadzone w Michigan Medical Scool- już po 24 dniach stosowania kremu z zawartością retinolu skóra jest bardziej zwarta, gęsta, naprężona i z widoczną siatką tworzoną przez kolagen i elastynę.
Retinol wpływa również na komórki barwnikowe - melanocyty, dlatego świetnie radzi sobie z przebarwieniami czy bliznami, również na komórki Langerhansa odpowiedzialne za pierwszą obronę odpornościową skóry. W zabiegach w połączeniu z mezotarpią mikroigłową może więc zdziałać naprawdę cuda.
Witamina A jest również skuteczna w walce nawet z bardzo uciążliwym trądzikiem. Retinol jest więc często podstawą zabiegów przeciwtrądzikowych.
Zanim zaczniesz przygodę z retinolem, pamiętaj, że:
- w pierwszych dniach stosowania mogą wystąpić podrażnienia skóry,
- w przypadku wrażliwej skóry mogą pojawić się nawet pieczenia i mrowienia, co jest naturalną reakcją na preparat,
- takie dolegliwości nie powinny trwać dłużej niż 3 – 4 dni. Jeśli jednak nie ustępują przez dłuższy okres czasu, należy skontaktować się z dermatologiem, albo kosmetyczką,
- skórę należy najpierw przyzwyczaić do retinolu. Dlatego na początku stosuje się go co drugi – trzeci dzień
Kiedy zobaczysz pierwsze efekty?
Cała kuracja powinna trwać około 12 tygodni, jednakże pierwsze efekty są widoczne już po czterech tygodniach:
- pory są widocznie zmniejszone,
- mniejsze zmarszczki wygładzone,
- wyraźnie spłycone przebarwienia.
Kiedy zabieg lub krem z retinolem pomoże?
Trzeba pamiętać, że retinol zadziała, jeśli jest aplikowany w odpowiednim stężeniu. Niektóre kremy, mogą zawierać zbyt małą ilość tego składniku, by zapewnić właściwe efekty. Amerykańska firma Dermaquest, proponuje sprawdzony i skutecznym zabieg z wykorzystaniem 4% retinolu, który można również łączyć z mezoterapią mikroigłową w celu wzmocnienia efektów zabiegowych.
Efekty działania zabiegu:
- zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych,
- zwiększa się liczba nowych naczyń i fibroblastów,
- znaczne rozjaśnienie przebarwień i poprawa struktury skóry
- poprawa jędrności i elastyczności
- spłycenie blizn potrądzikowych
- skóra jest pozbawiona szarego ziemistego koloru,
- zmarszczki są wypełnione.
Retinol, a dokładniej witamina A ma bardzo duże znaczenie dla zdrowego i pięknego wyglądu naszej skóry. Jeśli powoli obserwujesz drobne zmarszczki, bądź walczysz z trądzikiem lub przebarwieniami, to zdecydowanie powinnaś sięgnąć po skuteczną broń na tego typu problemy – właśnie retinol.