Laser do depilacji Vectus - jak wypada na tle konkurencji?

Laser do depilacji Vectus  - jak wypada na tle konkurencji?

O zbawiennym działaniu lasera można przeczytać wiele pozytywnych komentarzy w internecie. I coraz więcej osób, także mężczyzn wybiera właśnie tę metodę na ostateczną rozgrywkę z niechcianym owłosieniem. Laser jest pod tym względem skuteczniejszy i zapewnia większy komfort podczas całego zabiegu. Fakt, że włoski przestają wreszcie odrastać, rekompensuje nawet wysoką cenę zabiegu. W gabinetach stosuje się kilka rodzajów lasera – do najpopularniejszych należy Vectus, Light Scheer i urządzenie IPL. Jakich efektów możesz się spodziewać i która metodę wybrać? Sprawdź razem z nami.

Laser a IPL – podstawowe różnice

Choć IPL (Intense Pulsed Light, czyli Intensywnie Pulsujące Światło) często mylony jest z laserem, to warto wiedzieć, że nim nie jest i charakteryzuje się zarówno innym działaniem, jak też zupełnie innym skutkiem. Na czym polega różnica? Z urządzeniem IPL przeprowadza się tak zwaną fotodepilację. Do całego zabiegu wykorzystana jest rozproszona wiązka światła ksenonowego, której zadaniem jest zatrzymanie porostu włosa i osłabienie cebulki włosowej. Laser również bazuje na wiązce światła, ale już nie rozproszonej, a pojedynczej i spójnej, dzięki czemu urządzenie precyzyjniej trafia do mieszka włosowego i w przeciwieństwie do IPL, z lepszym skutkiem unicestwia komórki macierzyste oraz zapobiega ponownej regeneracji włosa. Jeśli jednak zarówno IPL, jak i Vectus opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, to skąd aż taka różnica w działaniu? Trzeba zacząć od tego, że fala świetlna i w laserze i w IPL jest absorbowana przez barwnik znajdujący się w cebulkach włosowych, czyli melaninę i to dzięki temu dochodzi do likwidacji komórek macierzystych. Różnica polega jednak na zakresie fal. W przypadku lasera Vectus jest to fala świetlna o jednej długości, a w przypadku IPL wiązka jest rozproszona i działa w różnych kierunkach na całym obszarze skóry. Wiązka światła też więc zadziała na mieszki włosowe, ale słabiej niż Vectus, dlatego szacuje się, że zabieg z IPL pozwala na pozbycie się maksymalnie 20 – 30% całego owłosienia, gdzie z Vectusem skuteczność sięga nawet 90 – 95%.

Który z laserów zapewnia najlepsze rezultaty?

Poważnym błędem byłoby stwierdzenie, że laser w każdym przypadku zadziała dokładnie tak samo. Niestety nie zadziała, ponieważ skuteczność takich zabiegów determinowana jest wieloma czynnikami, także zależnymi od samej pacjentki czy pacjenta. Nie mniej jednak można wskazać mocne i słabe strony każdego urządzenia, choćby pod względem długości fali światła, czasu trwania zabiegu czy komfortu jego przeprowadzenia. I tutaj warto skoncentrować się na kilku różnicach – sposobie chłodzenia, efektach również na jaśniejszych włoskach czy poziomie generowania bólu. Laser Vectus pod tymi względami jest znacznie lepszy niż Light Scheer czy IPL. Po pierwsze posiada aż trzy stopnie regulacji chłodzenia, co może być niezwykle ważne, przy depilowaniu zwłaszcza tych delikatniejszych partii ciała – bikini, okolic pach czy twarzy. Po drugie IPL jak Light Scheer są skuteczne jedynie przy bardzo ciemnych i ciemnych włoskach. Dzieje się tak ze względu na brak czujnika melaniny, który z kolei zastosowany jest w Vectusie (Skintel TM) i pozwala idealnie dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb i reaguje także na włosy jaśniejsze – blond i rude. Jedynych włosów, których Vectus nie usunie, to są te całkowicie pozbawione melaniny czyli włosy siwe. 

Laser a poziom bólu podczas zabiegu

Zastosowanie plastrów woskowych czy depilatora nie pozostawia żadnych złudzeń. Ból towarzyszyć będzie przy każdym zabiegu i nie ma co liczyć na to, że się kiedyś przyzwyczaisz. Jak jest w przypadku działania lasera? Bardzo różnie, bo wszystko zależy od depilowanej partii ciała i progu wytrzymałości na ból. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dzięki nowoczesnej technologii, Vectus zapewnia bezpieczne działanie o zminimalizowanym ryzyku bólu i poparzeń. Tu znów istotny jest czujnik poziomu melaniny, który idealnie dobiera siłę naświetlania, dbając o to, by nie doszło do nadmiernego poparzenia skóry. Dodatkowo dzięki optymalnej regulacji poziomu chłodzenia, jeszcze lepiej można zadbać o komfort całego zabiegu. Ponadto system Advanced Contact Cooling oprócz chłodzenia warstwy skóry, podczas całego zabiegu kontroluje też temperaturę ciała nie tylko przed i po strzale lasera, ale również w trakcie trwania naświetlania, co zwiększa komfort i znacznie minimalizuje uczucie bólu.

Vectus, Light Scheer i IPL – najważniejsze różnice

 VectusLight ScheerIPL
Rodzaj urządzeniaLaser diodowy do depilacjiLaser diodowy do depilacjiUrządzenie do fotodepilacji
Długość wiązki światła810nm810nm640nm
Wielkość głowicy zabiegowejDwie - duża i małaDwie – duża i mała Jedna głowica
Opcja chłodzeniaTrzystopniowa regulacja chłodzeniaDwustopniowa regulacja chłodzeniaStandardowa opcja chłodzenia
Czujnik melaninyposiadaNie posiadaNie posiada
Jakie włoski są usuwaneWszystkie prócz siwychTylko ciemne i bardzo ciemneTylko ciemne i bardzo ciemne
Możliwość poparzeniazminimalizowanadużaduża
Czas wykonania zabieguDzięki takim funkcjom jak Photon RecyklingTM i czujnikowi melaniny Vectus działa szybciej i skuteczniej. Np. depilacja całych nóg trwa maksymalnie 30 - 40 min.Depilacja całych nóg trwa do 60 minutDepilacja całych nóg również trwa około 60 minut
Kiedy można wykonać zabiegPrzez cały rokPrzez cały rokZe względu na to, że rozproszona wiązka światła naświetla też skórę, w okresie wakacyjnym i wiosennym mogą wystąpić znaczne poparzenia. Dlatego zaleca się wykonanie takiego zabiegu jesienią i zimą
Skutki uboczne zabieguNie ma żadnych, ewentualnie na delikatnej skórze przez kilka godzin może utrzymywać się zaczerwienienieNa skórze mogą pojawić się zaczerwienienia widoczne do kilku dni, dodatkowo mogą pojawić się ranki po wypalanych cebulkach włosowychZaczerwieniani widoczne są nawet do paru dni. 

Nie ulega więc wątpliwości, że Vectus jest najlepszym wyborem, jeśli szukasz skutecznego i precyzyjnego lasera do depilacji zbędnego owłosienia. Nie tylko możesz liczyć na lepsze efekty, ale również zmniejszasz ryzyko bólu. Tutaj ważny jest czujnik melaniny, na podstawie którego urządzenie samo dobiera właściwe parametry, tak by usunąć komórki macierzyste, ale bez poparzenia skóry. W przypadku innych laserów to kosmetolog musi ocenić, jaka moc będzie konieczna. Ryzyko, że wiązka będzie zbyt słaba, albo zbyt mocna jest więc bardzo duże. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że Vectus zapewnia przeprowadzenie zabiegu w szybszym czasie, a jako jedyne narzędzie na rynku gwarantuje rezultaty na wysokim poziomie. Tutaj istotne jest przede wszystkim gęstsze rozłożenie diod w głowicach, dzięki czemu maksymalnie dużo włosów zostaje usuniętych przy jednym zabiegu. Co ważne, specjaliści utrzymują, że efekty widoczne po trzech zabiegach przy użyciu IPL, można osiągnąć już po jednym zabiegu z laserem Vectus.