Podolog-  specjalista dbający o zdrowie Twoich stóp

O piękne, gładkie i zadbane stopy można dbać na wiele sposobów, również w zaciszu domowym. W każdej drogerii dostępne są różne sole do zmiękczania pięt, tarki, peelingi czy kremy do stóp. Jeszcze jakiś ciekawy kolor lakieru do paznokci i gotowe! Stopy są jednak jedną z bardziej obciążonych części ciała. I nie tylko dlatego, że każdy człowiek przez całe swoje życie pokonuje aż około 160 000 km, ale dlatego, że na wyglądzie stóp odbija się wiele różnych schorzeń czy dolegliwości – nadwaga, cukrzyca, problemy hormonalne itd. W takich przypadkach pomoc podologa jest niezastąpiona.

W trosce o zdrowie stóp – wizyta u podologa

Czy masz świadomość, że nadmiernie zrogowaciała skóra na piętach, której nie potrafisz usunąć różnego rodzaju zabiegami czy najlepszą tarką, może być efektem poważnych chorób, zaniedbań, czy uwarunkowań genetycznych? Stopy narażone są na wiele jeszcze innych schorzeń – grzybicę, wrastające paznokcie, modzele, odciski czy kurzajki. Wiele osób jednak bagatelizuje te problemy, uważając, że miną same albo wystarczy stosować dostępne w drogeriach kremy lub preparaty. Niestety, niewłaściwie prowadzona samodzielna kuracja jest w stanie dać całkowicie odmienny efekt a nawet pogłębić problemy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u podologa, który posiadając fachową wiedzę, dobierze odpowiednią terapię, mającą na celu zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się stanów patologicznych, często we współpracy z lekarzami różnych specjalności. Natomiast osobom zdrowym podolog proponuje zabiegi profilaktyczne, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu niepożądanych zmian w przyszłości.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Jak przy każdym leczeniu, ważne jest przeprowadzenie szczegółowego i wyczerpującego wywiadu. Wywiad i badanie podologiczne umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożeń . Dzięki temu podolog wie, jakie podjąć działania lecznicze, ocenia czy terapia będzie wymagać konsultacji np. z chirurgiem, dermatologiem, fizjoterapeutą, czy diabetologiem, przewiduje również ile zabiegów będzie trzeba wykonać. Na wizytę do podologa, należy udać się z niepomalowanymi paznokciami, dzięki temu można także będzie dokładnie obejrzeć płytkę paznokcia. Wywiad zaczyna się od założenia karty pacjentce, gdzie zamieszczone są wszystkie informacje na temat stanu zdrowia. Na tej podstawie podolog dobierze odpowiednie zabiegi oraz metody leczenia. Ich zakres jest bardzo szeroki, warto jednak mieć świadomość, że większość z nich jest całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna.

W czym może pomóc podolog?

Zmieniająca zabarwienie płytka paznokciowa lub też wrastające paznokcie, nadmierne pęknięcia na stopach, kurzajki, odciski czy zrogowaciała, pożółkła skóra na śródstopiu, takie zmiany zdecydowanie wymagają konsultacji u podologa. Właściwie dobrane narzędzia i preparaty, a także odpowiedni sposób przeprowadzenia zabiegu jest gwarancją na to, że uciążliwe problemy nie tylko znikną, ale również nie wrócą. Terapia jednak jest tylko wtedy skuteczna, kiedy pacjent, po wykonanym zabiegu przestrzega w codziennej pielęgnacji stóp, zaleceń podologa. Używa więc odpowiednich maści, kremów, czy przepisanych preparatów, jest systematyczny, dba o właściwą dietę, nosi wygodne, wykonane z naturalnych tworzyw obuwie, bądź właściwie dobrane odciążenie czy wkładki korekcyjne. Warto podkreślić, że podologia opiera się na naturalnych metodach, dlatego przy zabiegach podologicznych nie stosuje się antybiotyków, czy inwazyjnych metod, po których niejednokrotnie konieczna jest długa rekonwalescencja.

Jedna wizyta wystarczy?

Podolog pomaga zlikwidować wszelkiego rodzaju stany chorobowe stóp, ale dba również o ich zadbany i zdrowy wygląd. Dlatego na pierwszą wizytę warto umówić się na tak zwany podstawowy zabieg podologiczny, który pozwoli między innymi usunąć zrogowaciały naskórek, modzele, odciski, a także skrócić i oszlifować paznokcie. Taki zabieg warto powtórzyć przynajmniej raz na osiem tygodni, a nawet częściej – np. w przypadku większej aktywności ruchowej. Skomplikowane i bolesne schorzenia, takie jak np. wrastające paznokcie wymagają nawet kilku miesięcznej terapii. U podologa prawidłowy wzrost płytki paznokciowej stymulowany jest za pomocą specjalnych klamer, co zdecydowanie jest mniej bolesne niż u chirurga. Wszystko również zależy od stanu zaawansowania choroby. Dlatego tak bardzo ważny jest wywiad i konsultacja na początku terapii.

Pamiętajmy, że stopy niosą nas przez całe życie, stanowiąc jednocześnie odbicie naszego stanu zdrowia i stylu życia. Ważne abyśmy przyjęli jako nawyk sprawdzanie stanu stóp, dlatego jeśli zauważasz niepokojące zmiany na swoich stopach, odczuwasz dyskomfort lub ból – nie warto czekać. Skontaktowanie się z wykwalifikowanym podologiem to prosty sposób na to, by zadbać o zdrowie i doskonały wygląd swoich stóp.